UUDISED / PROJEKTID

VERSAILLE Parkett

Prantsuse Veraille’i parketi ajalugu

Jaga seda sotsiaalmeedias:

Prantsuse Versaille’i parketi ajalugu

Alates Versailles’ parkettpaneelidest, mis on samanimelise palee sünonüümid, kuni paljudes moodsates interjöörides leiduvate chevron mustriga parkettpõrandateni, on parkettidel elegants ja stiil, mida on raske ületada. Parkettpõrandaga ruumi sisenedes on mõju kohene – ja täna on see sama muljetavaldav kui kunagi varem. Võib küsida, kuidas tekkis parketitöö? Siin uurime selle suurejoonelise põrandakatte päritolu ja avastame, miks see on tänapäeval interjööri jaoks nii tohutult populaarne.

Tipptasemel areng 16. sajandi Prantsusmaal

Enne Versailles’ parketi tahvlite tulekut kaeti Prantsusmaa häärberid ja lossid – ja tegelikult ka suur osa ülejäänud maailmast – karjäärist tahutud marmori või kiviga. Puittaladele paigaldatud kulukad põrandad olid igavene hooldusprobleem, kuna nende kaal ja märgpesu vajadus mõjutasid selle all olevaid puitkarkasse. Innovatsioon pidi aga viima 16. sajandi Prantsusmaal täiesti uue põrandakatte moodustumiseni. Mosaiikstiilis puitpõrandakatete uus vorm pidi vallutama riigi – ja siis Euroopa ja maailma.

Algselt liimiti betoonpõrandatele puitklotse, kuid silmapiiril oli keerukam tehnika. Parquet de menuiserie (puitparkett) uus praktika nägi paneelideks koostatud plokke, mida hoiab koos tipptasemel keele ja soonega disain. Selline meetod võimaldas tänu mitmekesise ja vapustava lehtpuu olemasolule luua imeliselt keerukaid põrandaid, millel on dekoratiivne muster ja ühtlane värvivariatsioon. Sellisena sündis parketikunst. See uus põrandakate oli välimuselt külluslik, kulumiskindel ja palju lihtsam hooldada kui selle kivitööd. Selle nimi tuletati vana prantsuse ‘parchet’, mis tähendab väikest suletud ruumi, ja see pidi saama järgmise sajandi jooksul prantsuse interjööri silmapaistvaks tunnuseks.

Muidugi oli Versailles’ palee see, mis tõstis selle põrandakatte stiili rahvusvaheliseks tuntuks. Prantsuse sisekujunduses oli algamas revolutsioon, mis pidi looma võlu, mis muudaks rahva esteetiliseks universaalseks püüdluseks.

Põnevus Versailles’ palees.
Kuningas Louis XIV juhtis Versailles’ palee ehitamist 1682. aastal kohas, kus kunagi asus tagasihoidlik jahimaja. See uus konstruktsioon pidi näitama dekadentsi ulatust, mida pole varem nähtud – ja sellest ajast peale seda pole peaaegu vaidlustatud. Lõpututest kullatud töödest kuni soliidse hõbedast sisustuseni – kõikjal, kuhu pilk heita, oli kõige suurem iludus. Nende paljude rikkuse monumentide all oli parketi järjekindel visuaalne element – parimate puidutööde suurejooneline sära ja keerukas muster.

Peaaegu kõik palee ruumid olid kaetud Versailles’ parkettpaneelidega. Selle konkreetse parketivormi tunneb kohe ära selle erilise ruudumustri järgi, mis on diagonaalis selle ruumi suhtes. Versailles’ põranda motiiv on alates kasutuselevõtust suures palees ja lõpetades kohaga kaasaegses sisekujunduses jäänud nimeliselt seotuks selle põneva hetkega Prantsusmaa ajaloos.

Palee üks ruum oli aga kujunduslikult hälbiv, koos erinevat tüüpi parkettkattega – kuninganna valvetuba. Selles uhkes kambris valiti chevron mustriga parkettpõrandakate. See üheinimesetuba tähistas interjööri esteetika algust, mille järele on tänapäeval eriline nõudlus, rohkem kui 300 aastat pärast selle esmakordset asutamist. Chevron parkettpõrandat võib kalasabaparketi kõrval nimetada praeguse aastatuhande parketivalikuks. Naastes Versailles’ palee juurde, kolis kuningas Louis XIV pärast selle valmimist kogu Prantsuse õukonna sellesse uude suursugusesse majja, kuhu see jäi kuni Prantsuse revolutsiooni alguseni 1789. aastal.

Parkett on vau-teguri poolest sama mõjukas kui kunagi varem, olles samas väga funktsionaalne, praktiline ja kergesti hooldatav põrand igas funktsionaalses ruumis. Veelgi parem, tänu kaasaegsetele uuendustele põrandaehituses talub parkett erinevates kliimatingimustes ja seda saab paigaldada isegi põrandaküttele. Tänapäeval võib prantsuse parketi esteetika kaunistada iga interjööri, tagades taskukohase ja nauditava stiili, mis ei lähe kunagi moest.

Kui soovite oma disainiprojekti jaoks uurida suurepärase parketi potentsiaali, võtke juba täna ühendust Holzmill meeskonnaga, et saada asjatundlikku juhist teie ette kujutatud prantsuse parkettpõranda kohta.

Holzmill